Czym jest lokalni.net?

Czym jest serwis lokalni.net ?

Jest miejscem, którego założeniem było stworzenie strony koncentrującej w sobie trzy elementy.

  • Lokalne wydarzenia,
  • Atrakcje turystyczne
  • Firmy lokalne.

Nie jest to katalog firm jakich w internecie jest dość dużo. Żeby coś znalazo się w tym serwisie musi być celowo dodane. Każdy wpis (prezentujący Firmę, Atrakcję lub Wydarzenie) jest podstroną serwisu dzięki czemu pełni raczej funkcję zbioru wizytówek, z których każda niezależnie od pozostałych (link do niej) może być wykorzystywana zarówno do promocji danego wydarzenia/atrakcji/firmy w mediach społecznościowych jak i może być udostępniana przez osoby zainteresowane dowolnymi kanałami.

Czym nie jest serwis lokalni.net ?

Nie jest serwisem informacyjnym serwującym czytelnikom wiadomości codzienne. Ludzie trafiający na strony informacyjne szukają tam “newsów” i to właśnie dostają. Nie szukają kontaktów do firm, które pomagają im rozwiązać ich problemy (np. problem długich włosów, który rozwiązany może być przez fryzjera). Reklamy w tego typu serwisach są doś drogie patrząc na ich efektywność, a do działów typu “katalog firm”, które zazwyczaj na takiej stronie występują, rzadko kiedy internauta zagląda.

Biorąc pod uwagę powyższe lokalni.net nie aspiruje do roli serwisu informacyjnego koncentrującego się na najnowszych wydarzeniach ze świata polityki, lokalnych itp.

Dla kogo jest adresowany serwis lokalni.net?

Przede wszystkim dla małych, lokalnych firm. Dla przedsiębiorców, którzy chcą być dostrzeżeni w lokalnym internecie dzięki linkom z lokalnych serwisów oraz mediów społecznościowych. Dla tych, którzy chcą zaistnieć na mapach internetowych (np. Google Maps) czy w nawigacjach satelitarnych swoich potencjalnych klientów.*

Dla tych, którzy być może mają swoją własną stronę www ale nie generuje ona dla nich ruchu.

Wreszcie dla tych, którzy mają świadomość tego, że my, ludzie, jako klienci, lubimy kupować i korzystać z usług w znanych nam miejscach, a najlepiej takich poleconych nam przez znajomych. Strona lokalni.net właśnie takie zadanie ma spełniać. Możemy wykorzystać ją do polecania się “znajomym naszych znajomych”.

Oczywiście serwis mogą wykorzystywać również przedsiębiorcy posiadający już rozpoznawalność w internecie. Im jednak nie muszę tłumaczyć tego, jak duże możliwości do zwiększenia “ruchu lokalnego” wynikają z obecności w lokalni.net.

Do czego możesz wykorzystać serwis lokalni.net?

  • Do promocji swojej firmy i usług jakie świadczysz,
  • Do promocji wydarzenia jakie organizujesz,
  • Do promocji atrakcji turystycznych, które chciałbyś pokazać szerszemu gronu ludzi.

To tak w dużym skrócie. Generalnie możesz serwis wykorzystywać do promocji praktycznie wszystkiego w szeroko pojętym internecie oraz mediach społecznościowych.

Dodatkowo możesz również skorzystać z opcji dodatkowych, dzięki którym znajdziesz się (Twoja firma) na mapach np. Google, Targeo czy w bazach danych punktów POI – wykorzystywanych przez operatorów systemów nawigacji satelitarnej GPS.*

Szczegóły znajdziesz tutaj.

Co zyskujesz dodając swoją Firmę do serwisu?

W skrócie:

Efektowną wizytówkę i obecność w Serwisie skupiającym firmy z okolicy (Twojej okolicy)

Zyskujesz ruch kierujący do Twojej oferty (Firmy, Wydarzenia czy Atrakcji). Ruch pochodzący z wyszukiwarki oraz mediów społecznościowych.

Ruch…. co to jednak znaczy?

W internecie “ruch” oznacza ludzi… Im większy ruch – tym więcej osób. Takie to proste.

Posłużę się przykładem.

Załóżmy, że samodzielnie chcesz taki ruch pozyskać. Wtedy oprócz posiadania własnej strony www dotyczącej tego, co chcesz światu przedstawić, potrzebne jest ci również wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania dla interesujących dla Ciebie słów czy fraz kluczowych. Taki ruch zdobywasz przez pozycjonowanie swojej strony w wyszukiwarkach. Możesz to zrobić w dwojaki sposób. Samodzielnie, jeśli masz o tym pewne pojęcie, lub zlecasz komuś.

Tutaj natykamy się na pewien problem… Zlecanie komuś pozycjonowania Twojej strony może mieć miejsce tylko wtedy, gdy naprawdę ufasz firmie, która to dla Ciebie robi. Są różne sposoby pozycjonowania, a nie wszystkie z nich są akceptowane przez Google (które zdominowało rynek wyszukiwarek). W chwili kiedy Google dochodzi do wniosku, że Twoja strona wykorzystuje coś co określa się mianem “Black SEO” Twoja strona spada daleko w wynikach wyszukiwania, a ruch z niej zaczyna zbliżać się do zera… Smutna sytuacja ale dość częsta, bo nigdy nie masz pewności co do tego jakimi metodami ktoś inny pozycjonuje Twoją stronę… To tak w sporym uproszczeniu.

Pomysł lokalni.net jest nieco inny. Tworzymy zbiór wizytówek różnych elementów powiązanych ze sobą lokalizacjami.

Internauta wchodząc na stronę np. z wyszukiwarki gdzie wpisał frazę “fryzjer Mikstat”, trafia na wizytówkę zakładu fryzjerskiego w Mikstacie. Tam wyświetla mu się nie tylko mapa z zaznaczonym adresem tego zakładu oraz wszelkie dane potrzebne do umówienia się na wizytę ale również widzi  inne firmy znajdujące się w danej lokalizacji. Wszak po wizycie u fryzjera może zechcieć coś zjeść? Dlaczego nie zasugerować mu w takim przypadku pizzy po sąsiedzku zakładu fryzjerskiego?

Jeśli będzie szukał czegoś w Ostrzeszowie sytuacja będzie analogiczna. Zobaczy oprócz szukanej pozycji w danej lokalizacji wszystkie inne firmy dodane do lokalni.net mające swoje siedziby właśnie w tej okolicy.

Załóżmy, że jest nas 10-ciu czy 100 użytkowników serwisu. Każdy z nas ma w nim swoją wizytówkę (która wygląda bardzo efektownie, tak na marginesie) i każdy z nas wykorzystuje link do niej publikując go w dowolnych miejscach internetu (w tym za pomocą udostępnień czy polubień na Facebooku). Nasze wpisy są wyświetlane również w katalogu z podziałem na kategorie i w taki sposób indeksowane przez Google.

Dzięki współzależności tych elementów (np. 100 osób udostępniających linki do swoich wizytówek) robimy większe zamieszanie w internecie (lokalnym) i pozyskujemy większy ruch dla naszych wpisów, a dzięki temu również dla naszych Firm, Wydarzeń i Atrakcji. Tym bardziej, że każdy z nas ma możliwość umieszczenia we wpisie linku do własnej strony www czy facebook’owego fan page.

Razem możemy więcej.

Podsumowując to wszystko jednym zdaniem: Wspólnie możemy więcej niż każdy z nas oddzielnie. Razem mamy większą siłę przebicia i możemy skuteczniej zaistnieć w internecie ze szczególnym naciskiem na internet lokalny.

Dodatkowym atutem lokalni.net jest fakt, że serwis jest dostosowany do urządzeń mobilnych, a rzeczywistość pokazuje nam, że coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych.

* funkcjonalność dostępna w późniejszym terminie